Úvod » Výcvik » Informace k novému výcviku 2017 - 2022
Během roku 2016 – 2017 budou výcviku předcházet 3 openworkshopy:
Úvod do psychoterapie zaměřené na tělo I, Liane Zink
(Brazílie)
Úvod do psychoterapie zaměřené na tělo II, Richard
Hoffmann (Mnichov)
Úvod do psychoterapie zaměřené na tělo III, Marianne
Ingenhousz (Nizozemí)
Na preworkshopech poznáte mezinárodní trenéry, s lektory a asistenty českého týmu, se kterými se budete setkávat během výcviku a seznámíte se s metodou a principy psychoterapie zaměřené na tělo. Účast minimálně na jednom preworkshopu je výhodou pro přijetí do výcviku. Během výcviku se bude poměrná část hodin z účasti na preworkshopech započítávat do povinných hodin „Psychosomatic Stress Release Groups“ cvičení.
informace a přihlášky na preworkshopy 2017
V psychoterapii zaměřené na tělo se uplatňuje specifický terapeutický přístup, který zahrnuje kromě verbální terapie také techniky a postupy rozvoje vnitřní pozornosti, dechu, uvolňování svalových napětí, dotyková a pohybová cvičení. Pomocí těchto technik pracuje terapeut s klientem tak, že pomáhá propojit fyzické vnímání těla, emoční prožívání a myšlenkové procesy a podporuje proces pochopení souvislostí těchto dějů s vlastní životní realitou a historií klienta.
Program je postaven na integraci více přístupů a škol v psychoterapii zaměřené na tělo. Vývojový model vychází ze separačně-individuačního procesu popsaného M. Mahlerovou. K popisu vývoje psychiky jsou využity modely egopsychologie A. Freudové, J. Bowlbyho a D.W. Winnicotta. Teorie energetické souvislosti prožívání vychází z nauky W. Reicha a jeho následovníků. Teorie osobnosti a porozumění etiologii staví do značné míry na bioenergetické analýze A. Lowena a jejím systematickém rozvíjení S. Johnsonem. Psychoterapetické intervence čerpají z řady přístupů: bioenergeticke analýzy, biosyntézy D. Boadelly, Pesso-Boyden System Psychomotor A. Pessa, Hakomi přístupu R. Kurtze a formativní psychologie S. Kelemana.
Výcvik je akreditovaný Českou psychoterapeutickou společností ČSL JEP a opravňuje absolventy žádat o evropskou akreditaci EABP.
Zároveň se budete během workshopů setkávat s českými lektory ČAPZT a asistenty ve výcviku, kteří budou ve výcviku také učit, asistovat a doprovázet, zajišťovat organizaci, překlad z AJ do ČJ a povedou „Psychosomatic Stress Release Groups“. Všichni jsou absolventy čtyřletého výcviku v Integrativní psychoterapii zaměřené na tělo, asistenty a mají bodypsychoterapeutickou praxi. S některými z nich se setkáte při preworkshopech a vstupním pohovoru. Pomáhat s překladem budou především z důvodu upevňování české terminologie a zejména na začátku výcviku. U certifikovaných terapeutů ČAPZT máte možnost absolvovat povinné hodiny individuální terapie.
Lektoři a asistenti, se kterými se během výcviku setkáte: Mgr.Michaela Čápová, Mgr. Vítek Čelikovský, Mgr. Jana Hronková, Mgr.Tereza Koryntová, PhDr. Filip Abramčuk PhD.
Tyto aktivity si účastník hradí samostatně mimo uhrazené kurzovné za výcvik.
Výše uvedené podmínky nejsou striktně povinné, předpokladem pro vstup do výcviku může být také ukončené nebo započaté vzdělání nebo zaměstnání v pomáhající profesi a možnost pracovat s klienty v terapeutickém rámci daném legislativními předpisy. Vhodné osobnostní předpoklady pro terapeutickou práci budou posouzeny lektory na preworkshopech předcházejících výcvikovému běhu.